Spotkanie dzieci z kartografią

Śro, 29.03.2017

We wtorek 28 marca Instytut otworzył po raz kolejny swoje podwoje dla najmłodszych, tym razem uczniów klasy I szkoły podstawowej. Dzieci poprzez zabawę uczyły się jak powstają mapy, do czego służą i jak je czytać. "Podróżowały" po Warszawie, Polsce i świecie. Poznawały tak trudne pojęcia jak skala pozioma i pionowa czy orientacja mapy.

Jak zawsze najwięcej radości sprawiało wprawienie w ruch globusa, poznanie jak działa lupa pomagająca odczytać małe znaki na mapach czy wreszcie "podróż" po mapie plastycznej. Dzieci  próbowały też odczytać napisy na mapach przeznaczonych dla osób z dysfunkcją wzroku. Na pewno zapamiętają jak wygląda i jak w praktyce używany jest alfabet Braille'a oraz jak wodząc palcami odnaleźć i odczytać literkę "A".

Spotkanie odbywało się w Bibliotece Instytutu nie zabrakło więc i elementów bibliotecznych. Dobrze wiedzieć przecież co skrywają drewniane bloki pełne szufladek wypełnionych karteczkami. Dużo radości sprawiła wizyta w magazynie z książkami, połączona z kręceniem korbkami regałów jezdnych i zabawą w chowanego.

Na koniec dzieci mogły na pamiątkę wybrać sobie jakąś mapę papierową z druków zbędnych Biblioteki. Na przygotowanych dla nich podkładach będą również mogły narysować własną mapę.

Wkrótce następna lekcja. Tym razem dla starszych przedszkolaków.

Dzieci ogladają mapę plastyczną  Dzieci oglądają globusy  Dzieci oglądają mapę przez lupy

 

Wróć