Centralna Biblioteka Geografii i Ochrony Środowiska

Ogólnie dostępna Biblioteka naukowa. Osoby pełnoletnie mogą zakładać konta i wypożyczać pozycje do domu (po wpłaceniu kaucji zwrotnej). Szczegółowe zasady udostępniania zbiorów określa regulamin Biblioteki.

Biblioteka gromadzi pozycje z zakresu m.in. geografii Polski i świata, zagadnień związanych z ekorozwojem i ochroną środowiska, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, studiami regionalnymi, problematyką obszarów wiejskich, osadnictwem, ludnością i turystyką. Posiada jedną z największych w Polsce kolekcji zbiorów kartograficznych. Część z ponad 300.000 kolekcji to zbiory zaliczane do dziedzictwa kulturowego (więcej ...)

Aktualności

Biblioteka czynna w ograniczonym zakresie

uwaga

Działamy w ograniczonym zakresie. Przed przyjściem prosimy o kontakt telefoniczy lub mail na adres geoglib@twarda.pan.pl 

Ze względu na ograniczenia związane z Covid-19 staramy się obsługiwać Państwa zdalnie. Realizujemy także wypożyczenia międzybiblioteczne. Istnieje możliwość umówienia się telefonicznie na wizytę w Czytelni Biblioteki. Wypożyczamy pozycje za kaucją do domu.

Zapraszamy do korzystania z bazy RCIN.org.pl/igipz zawierającej zarówno zdigitalizowane pozycje ze zbiorów Biblioteki jak i aktualnie wydawane artykuły w czasopismach IGiPZ PAN. Wypróbuj także np. BASE - Bielefeld Academic Search Engine lub inne zasoby dostępne poprzez zakładkę "Zasoby on-line".

Lokalizacja dawnych obiektów na współczesnej mapie

tl_files/cbgios/Foto/orig/lokaliz-mapy.pngWdrożyliśmy na platformie RCIN lokalizację na współczesnej mapie obszaru wybranych dawnych map oraz młynów, z kolekcji CeBaDoM, z wykorzystaniem OpenStreetMap. Wizualizacja dostępna jest z poziomu metadanych (zakładka "Więcej"). Działa również na urządzeniach mobilnych.

Przykład działania znajdziecie Państwo pod poniższymi linkami:
https://rcin.org.pl/igipz/publication/89480 - lokalizacja powojennej mapy woj. rzeszowskiego;
https://rcin.org.pl/igipz/publication/97484 - lokalizacja przykładowego młyna

Liczba pozycji z tą funkcjonalnośćią będzie się sukcesywnie powiększać. Mamy nadzieję, że taki sposób prezentacji spodoba się Państwu. Przypominamy, że użytkownicy starszych wersji systemów operacyjnych i przeglądarek mogą mieć trudności w realiazcji wszystkich funkcjonalności platformy. Ulepszanie platformy RCIN możliwe jest dzięki realizacji projektu OZwRCIN.

Nowość - cytowanie publikacji z RCIN

tl_files/cbgios/OZwRCIN/logo_OZwRCIN.jpg Nieustannie pracujemy nad funkcjonalnościami platformy RCIN.

Można już kopiować dane dla cytowania publikacji zamieszczonych w  RCIN. Dostępne są style: ISO690, APA, MLA, Chicago. Platforma rozwijana jest w ramach realizacji projektu OZwRCIN, finansoawnego ze środków UE i budżetu państwa - PO Polska Cyfrowa.

Zapraszamy do testów. Prosimy o uwagi!

Lipiec 2020 w nauce

Loga RCIN, IGiPZ PAN, CrossrefLipiec jak się okazuje nie był miesiącem wakacyjnym dla świata nauki. Tylko poprzez amerykańską bazę Crossref otwarto w lipcu 4.680 razy artykuły pochodzace z czasopism wydawanych przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania i tam zarejestrowane, a udostępniane poprzez Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych - RCIN.org.pl. Użytkownicy skorzystali w lipcu br. łącznie z 970 różnych artykułów.

Cieszy nas fakt, że w ten sposób Biblioteka, choć nadal pozostaje zamknięta z powodu trwającej rewitalizacji budynku, służy użytkownikom!